ETKİNLİKLER

"SOL SİNYAL" KİTAP TANITIMI

Didim 20-21 Eylül 2020

Faruk Haksal’ın yazdığı “Sol” Sinyal isimli roman ilgili söyleşi, 20 Eylül Cuma günü Didim Cafe No: 81’de gerçekleştirildi.

Didim’in seçkin aydın kitlesinin katıldığı etkinlik oldukça canlı bir ortamda gerçekleşti.

Dr Selçuk Atalay’ın yönettiği söyleşide kitabın yazarı Faruk Haksal’a sorulan soruların yanıtları oldukça düşündürücüydü.

Özellikle Sol Sinyal ismindeki sol sözcüğünün tırnak içinde olması üzerine birçok soru, yanıt ve düşünce ortaya kondu. Faruk Haksal bu konuda şunları söyledi:

“Romanın masanın üzerine koymak istediği düşünce [veya duygu] belki de, şu: Tırnak içine itilmiş yaşama arzusunun sol düşüncenin ülke içindeki tarihsel trajedisi ve bütün bunların etkileri, yan etkileri… Evet işte bu ve benzeri [yine tırnak içinde:] “şey”lerin sorgulaması…

Terminoloji şöyle diyor: Sol sözcüğü tırnak içinde yazılırsa, sağ sapmayı ifade eder.

Evet işin sırrı bu tarifte gizli.

“Sol” Sinyal kitabını yazan kişinin düşüncesine göre, Türkiye Solu, sol sekterlikte bir süre tavan yapmış ve sonra ani bir dönüş ile sol ve sağ sapmalar içinde irtifa kaybetmiştir.

Niçin böyle olmuştur?

Eğer gerçekçi bir sorgulama süreci içine girip, o noktada sağlıklı sonuçlar üretebilirsek, o “niçin”i belki yakalayabiliriz.

Bizce ipin ucu o sürecin dibindedir, duvarlarına yapışmıştır.

Günümüzde sol düşünce kentte, “nasyonel” sosyalizme doğru dümen kırmış; anti-emperyalizm çizgisi izleniyor[muş] gibi yapılarak, sağ-milliyetçi çizgiye yumuşak iniş yapılmıştır.

Güney-Doğu’daki sol ise, Amerikan emperyalizminin Ortadoğu’daki çıkarlarının hizmetinde silahlı bir ordu-karakol oluşturmuş, Amerika’nın çok yıldızlı bayrağına kırmızı [kızıl değil] bir yıldız iliştirmiştir.

Ana muhalefet partisi, “sosyal” demokrat bir bayrağı elinde sallamaktadır ama, siyaset yöntemleri açısından çok tartışılması gereken bir çizginin izini sürerek yanlış adreslerde müzminleşmektedir…

İşte mesele bu kavramları o tırnakların içinden çıkartmaktır.

Çıkartabilmektir.

Sol ve sosyal sözcükleri meyhane söylemlerinden ve kısır aydın didişmelerinden kurtarılmalı, halkın ekonomik mücadelesinden bir adım yukarıya ulaştırılarak, sınıf kavramı ile birlikte sorgulanmalıdır.

İşte “Sol” Sinyal adlı kitap, sözünü etmekte olduğumuz bu kirletilmiş tırnağın öyküsüdür.

Kitap, Kerem ve Kerim isimli iki karavancı arkadaş-yoldaşın bu iki birbirine zıt tırnağın içinde arayışlarını sürdürürken kendi iç dünyalarını sorgulamalarının heyecan/serüven/pişmanlık/ve bilinç yüklü öyküsü anlatıyor.

Kitap Türkçe… Ama satır aralarının dili insanca.

Ve insanca sözcüğü asla tırnak içinde değil!..”

Yapılan bu kapsamlı açıklama sonrasında gerek romanın içeriği, gerek üslubu ve gerekse kullanılan dilin estetik formları üzerine görüş alışverişinde bulunuldu.

 

SÖYLEŞİ CUMARTESİ GÜNÜ AKBÜK’DE TEKRARLANACAK

Kitap üzerine sürdürülecek tanıtma ve sorgulama etkinliği, 21 Eylül 2019 Cumartesi günü saat 20.15’de başlayacak.

Toplantı Akbük Kültür ve Çevre Derneği [AKÇED]’in bir kültür etkinliği olarak sahildeki Karavan Kafe [Günbatımı Muhabbeti]’de düzenlenecek.

“SOL” SİNYAL AKBÜK’E VİRÜS BULAŞTIRDI.

Didim / Akbük 27 Eylül 2020

Yaklaşık olarak üç yıldır düzenli bir biçimde etkinliklerini sürdüren “Kitap Severler Kulübü” bu ayki toplantısını geçtiğimiz Pazar günü Akbük Körfez Pide Durağı isimli restoranda sürdürdü.

Akbük Kültür ve Çevre Derneği ile Akbük Doğa ve Düşünce Derneği’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen etkinliğe ilgi oldukça büyüktü.

Ev sahibi derneklerin sözcüsü olarak toplantıyı açan emekli edebiyat öğretmeni Gündüz Murgul günün konusu olan “SOL” SİNYAL kitabı hakkında kısa bir konuşma yaptı.

Daha sonra toplantının yönetimi, etkinliğin sahibi olan Didim Kitapseverler Kulübü temsilcisi Tevfik Özkorkmaz tarafından sürdürüldü.

Kitapla ilgili değerlendirmeler konusunda çok sayıda katılımcı söz aldı.

Değerlendirmelerin önemli bir bölümü kitabın içeriğine yapılan övgülerle yüklüydü.

Son derece nitelikli ve seviyeli bir biçimde süren toplantı yaklaşık olarak 2,5 saat sürdü.

 

ETKİNLİĞE DİDİM KİTAP OKUMA TOPLULUĞU DE KATILDI

Toplantının en büyük özelliklerinden birisi de, Didim’de faaliyet gösteren ikinci bir kitap okuma gurubunun da davetli olarak etkinliğe katılmış olmasıydı. Didim Kitap Okuma Topluluğu ismi ile çalışmalarını sürdüren topluluk, her Perşembe günü Didim Adres Kafe’de düzenli olarak bir araya geliyor ve kitap değerlendirmelerine yer veriyor.

   

ETKİNLİK, AKBÜK’E VİRÜS BULAŞTIRDI

Toplantı sonrasında Akbük Kültür ve Çevre Derneği ve Akbük Doğa ve Düşünce Derneği adına kısa bir değerlendirme yapan başkan Gülru Pere, şunları söyledi:

Bu etkinlikle beraber kitap okuma virüsü Akbük’e de bulaştı. Etkinliğin içeriği bizlere bu yönde bir enerji verdi. Akbük’de faaliyet gösteren iki derneğimizin birinin adında kültür sözcüğü var, diğerinde ise, düşünce… Ama iki her dernek de yıllardır sadece birer çevre derneği olarak anılıyor. Bizler de bu etkinliğin rüzgarını arkamıza alarak Akbük’de bir kitap okuma gurubu kurma çalışmalarına başlıyoruz. Yönetim kurullarımızda bu yönde karar alacağız. Kitap okuma gurubunun derneklerimiz çatısı altında ama, tümüyle bağımsız ve dernek yönetim bürokrasisinin dışında özgürce çalışmasını ön görüyoruz. Akbük’ün aydınlık insanlarının bu çalışmalara aktif olarak katılmasını diliyoruz.

KİTAPLARIMIZ üst üste İKİ KEZ FOX TV EKRANINDAYDI

Didim

Sitemizin bu bölümünde yayınlanmış olan kitaplarımızla ilgili “etkinlikler” yer almaktadır.

  • Nedir kitap etkinliği?
  • İmza günü, kitap tanıtım toplantısı, katılınan kitap fuarları, falan ve filan…

Hayır, bu yanıt yeterli ya da doyurucu olmadı.

İşte o falan/filan’ın bir örneği [bizce] yukarıdaki fotoğrafla anlatılmaya çalışılan etkinlik türü…

Evet… Sözünü ettiğimiz fotoğrafta da görüldüğü üzere, FOX TV Çalar Saat programında –üstelik- birkaç defa kitaplarımızı tanıttı.

Evet… Israr ediyoruz; bu da bir etkinlik türüdür.

Üstelik, fiziki olarak yapılmış olan, nispeten dar kapsamlı diğer etkinliklere kıyasla, tüm ulusa yönelik çok daha geniş kapsamlı bir etkinlik…

Biz işte böyle düşünerek bu ekran-fotoğrafını da “Etkinlik” bölümümüze özenle yerleştirdik.

Takdir sizlerin.